MÜŞTERİ HİZMETLERİ

DUYURU

KAPIDA ÖDEMELİ SİPARİŞLERLE ALAKALI LÜTFEN OKUYUNUZ.

Siparişi Almaktan Vazgeçtim Dediğiniz Durumlarda
Siparişiniz kargoya verilmeden müşteri hizmetlerimizi arayarak iptal edebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildi ise kargo ve tahsilat bedeli peşinen ödendiğinden sipariş iptal edilemez. Sipariş teslim alınmadığında kargoya ödenen bedeller sipariş veren kişiden tahsil edilir. Kapıda ödemeli siparişlerde siparişi veren kişi kargosunu teslim almadığında bu durumdan mesul olmayacağını düşünerek siparişini teslim almamakta ancak aşağıdaki sorunlar oluşmakta;
1- Teslim alınmayan her paket için kargo firması ve müşteri ile iletişime geçilmesine bu nedenle zaman kaybına neden olmaktadır.
2- Teslim alınmayan paket geri geldiğinde ikinci bir işe sebep olmakla beraber emeğimizin zayi olmasına sebep olmaktadır.
3- Teslim alınamayan paketlerde kişiye özel temin edilen ürünler elimizde kaldığından şirketimizi zarara uğratmaktadır.
4- Teslim alınmayan paketler iade geldiğinde raflarına bırakılana kadar stoklarımızın da karışmasına sebebiyet vermektedir.
5- Teslim alınmayan paketlerin kargo ve tahsilat bedelleri kargo firmasına peşinen ödendiğinden firmamızı maddi olarak zarara uğratmaktadır.
6- Siparişlerinizin her aşamasında bilgilendirme yapılmasına karşın siparişin teslim alınmaması çalışanlarımızın emeğini ve öz güvenini boşa harcanmasından motive kaybına neden olmaktadır. Ayrıca iş yüküne sebep olduğundan diğer müşterilerimize ayıracağımız zamanı çalmakla beraber siparişlerin gecikmesine neden olmaktadır.


KAPIDA ÖDEMELİ SİPARİŞLERLE İLGİLİ

Kapıda ödeme siparişleri teslim almayan kişiler kara listeye eklenerek bir sonraki sipariş işleme alınmaz. Keyfi olarak paketini teslim almayan kişiler ise hukuki olarak incelemeye alınır. Paketini kendi sorumlulukları gereği teslim almayan kişiler maddi bedeli olan kısmı ödemekle mükelleftir. Siparişi veren kişiler pakedi almakla mükellef kabul edilir.